עיסוי למפטי במכללת גודלמן לרפואה משלימה

לימודי עיסוי לימפטי– בתוך כולנו ישנה מערכת שקטה ועובדת, אשר שומרת עלינו בריאים והיא מערכת הלימפה. בלי זה הגוף שלנו היה מתנפח כמו בלון וכל תא בגוף שלנו היה מתמלא בנוזלים. ההשפעה של מערכת הלימפטי היא כל כך מרחיקה לכת זה רבים אפילו לא מבינים שכאבים קטנים , חוסר אנרגיה או רגישות גבוהה והצטננויות רבות ושפעת היא כתוצאה ממערכת לימפטית איטית ומערכת חיסונית שלא מתפקדת כראוי בשל כך.במאמר זה נציג את  האנטומיה של מערכת הלימפה, מה קורה בזמן בצקת ואיך עיסוי ניקוז לימפה יכול לעזור.

כלי הלימפה:
כלי הלימפה פרוסים כרשת המכסה כל סנטימטר של העור, ומקיפה כל איבר בפירוט רב. המערכת הלימפטית מתחילה מבלוטות קטנות מאוד הנקראות הבלוטות הראשוניות. מעל 70% מבלוטות הלימפה הראשונית הם מתחת לעור.הלימפה הראשונית היא מבנה עדין מאוד, תא אחד עבה. תאים אלה נתמכים ברקמת החיבור בסיבי קולגן ואלסטין, המסייעים לעגן אותם במקום. כאשר הלחץ בתוך חלל ביניים עולה עקב הצטברות של נוזל, או כאשר העור נמתח מעט, החוטים יוצרים קיר של הלימפה הראשונית, ופותחים אותה. לאחר מכן נוזל ביניים זורם ובמתחיל לנוע לאורך הערוץ. בנקודה זו אנו מתחילים לקרוא לו נוזל לימפה. למרות שרק 2-3 ליטרים של הנוזל לימפה מסוננת דרך מערכת הלימפה ליום, הוא חיוני, משום שהוא מסייע להסרת חלבונים שגדולים מידי על מנת לעבור דרך קירות הנימים. החללים שנפתחים בלימפה הראשונית 4-6 פעמים יותר גדולים מהרווחים בנימים. ההסרה של חלבון היא חיונית, כי הם שואבים מים , ולכן עודף החלבון בחללי ביניים גורם לנפיחות או בצקת.כלי הלימפה גם אוספים תאים מתים, חומרי פסולת, חיידקים, וירוסים, חומרים אורגניים, מים ושומנים.

על ידי ביצוע עיסוי ניקוז לימפטי בצורה נכונה, אנחנו יכולים לעורר את פתיחת הלימפה הראשונית ולהגדיל את נפח זרימת הלימפה על ידי . אבל אם אנחנו דוחפים חזק מדי, אנו ממוטטים את הלימפה הראשונית, וכך הולכת ופוחתת זרימת הלימפה. לחץ מוגזם אפילו יכול לשבור את החוטים שמחזיקים את הלימפה הראשונה במקום. זוהי אחת סיבות שסגנונות עמוקים של עיסוי הם אסורים באזורים של בצקת. למזלנו, אם לחץ עמוק קורע את החוטים, הם ברך כלל משתקמים תוך 24 שעות.

לאחר שנוזל הלימפה נכנס ללימפה הראשונית, הלימפה עוברת לכלי גדול יותר הנקרא מראש האספן, ולאחר מכן לכלים גדולים עוד יותר הנקראים אספנים. האספנים 100-600 מיקרון בקוטר. בכלים אלה ישנם שסתומים שמאפשרים אך ורק לנוזל הלימפה לנוע בכיוון אחד. כאשר אתה מבצע עיסוי ניקוז לימפטי, אתה לא צריך לדאוג, מפני שזה בלתי אפשרי לפגוע בכיוון הזרימה של הנוזל הלימפטי. עיסוי בכיוון הלא נכון לא יהיה יעיל מאוד, אבל זה לא יכאב ללקוח שלך אלא אם אתה משתמש בלחץ עמוק ובמקרה זה, אתה לא עושה עיסוי ניקוז לימפטי.

עיסוי ניקוז לימפטי הוא טכניקה עמוקה כדי לעזור להגביר את זרימת הלימפה. עם גידולה של התפקוד של המערכת חיסון תפקיד זרימת הלימפה הוא גדל. חומרים מזיקים יוסרו מן הרקמות וינוטרלו בבלוטות. כמו כן, הוכח שעלייה בזרימת הלימפה מגרה ייצור מוגבר של בלוטות, כלומר שיפור תפקוד מערכת חיסון .

 מטופלת עם בצקות 

חולים שיש להם כמויות קיצוניות של בצקת צריכים לעבוד עם  מטפל המיומן בניקוז לימפה, חבישה ושיטות אחרות. עם זאת, עם הבנה נכונה של התוויות וכמה אימונים בסיסיים, מטפל בעיסוי יכול לשפר את בריאותם של הלקוחות שלו ולמנוע מקרים של בצקת.

ניקוז לימפטי בזירה זו יכול להיות מיושם על לקוחות הסובלים ממחסור באנרגיה, או מערכת חיסונית איטית.

עיסוי ניקוז לימפטי שימושי גם כאשר עובדים עם לקוחות שיש להם פציעות ספורט. לאחר שהשלב הדלקתי הראשוני עבר, עבודת הלימפה יכולה להיות מיושמת לאחר ספורט או עיסוי שרירים. זה יעזור לנקות את הרקמה מהפסולת, ולעזור להפחית את הבצקת הקלה שמופיעה לעתים לאחר עיסוי עמוק. יישום ופרקטיקה של העיסוי הלימפטי יכולה לעזור לשפר את תהליך התחדשות הרקמה על ידי שמירה על בריאות ככל האפשר ,של הרקמה.

לא רק הניקוז הלימפטי שימושי לפציעות ספורט, אבל זה גם יכול לעזור לצלקות. גירוי ועבודה עם מערכת הלימפה הוכחה לעזור לתהליך ההצטלקות על ידי שיפור זרימת דם והחסינות. כשזרימת הלימפה סביב הצלקת  גדלה, כלי הלימפה שניזוקו מתחילים לרפא את עצמם, זרימת הלימפה גדלה וגם מסלקת רעלים, משפרת את הבריאות של הרקמות.

כאשר מנסים לסייע להיווצרות צלקת בריאה, חשוב לא לדחוף את הלימפה לצלקת, אשר יכולה לגרום להיווצרות של keloids (הצטברות של סיבי קולגן). כל עבודת הצלקת צריכה להיעשות ללא עיוות . דרך אחת היא לעבוד מעל הצלקת (קרוב יותר לבלוטה שמנקזת את האזור). לדוגמא , מטפל לימפה יכול לעבוד בבית השחי וזרוע עליונה כדי לעזור להגביר את זרימת הלימפה סביב צלקת בזרוע.

אצלנו במכללת גודלמן תוכלו ללמוד ולהתמקצע בעיסוי לימפטי בהדרכתו של ד”ר שמעון גודלמן.

לקביעת פגישת ייעוץ בחינם אנא התקשרו 08-8663620

הקשבה דרך כפות הידיים
שיטת טיפול במגע שמקורה ביפן, שם הוא טיפול רפואי מורשה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *